پردازش تصویر با Open CV

آموزش Opencv

OpenCV رایج ترین و معروف ترین کتابخانه نرم افزاری پردازش تصویر و بینایی ماشین دنیا با بیش از 500 عملگر و الگوریتم بهبود یافته به منظور پردازش تصویر و ویدیو می باشد. با نگاهی به اطراف خود در عصر دیجیتال کاربرد ها و آثار پردازش تصویر به خوبی در همه جا مشاهده می شود. سیستم های پلاک خوان و شمارش خودرو ، سیستم های تشخیص چهره به منظور افزایش امنیت ورود به لپ تاپ ها و موبایل ها ، تشخیص چهره ها در میان انبوهی از عکس ها که توسط گوگل و فیس بوک انجام می شود ، همه و همه بخشی از کاربرد های روزانه پردازش تصویر است.
OpenCV این امکان را می دهد تا با استفاده از رنج وسیع از عملگر ها ، قدرت و سرعت را به توسعه گران سیستم خای پردازش تصویر می دهد تا نرم افزار های قوی پردازش تصویر را شکل دهند.
OpenCV یک کتابخوانه متن باز است و این اجازه و لایسنس را می دهد تا از آن برای ساخت نرم افزار های تجاری نیز بکار گرفته شود.

در حال حاضر OpenCV از زبان های برنامه نویسی مختلفی مانند C++ ، پایتون و جاوا و همچنین پلتفرم های مختلفی مانند ویندوز ، لینوکس ، اندوید , IOS پشتیبانی می گردد. اینترفیس هایی مانند CUDA و OpecCL در حال توسعه و گسترش عملگر های این کتابخانه به منظور پردازش سریع تر در داخل GPU هستند.
همچنین این کتابخانه در قالب Wrapper (پوشش و ارتباط همه عملگرها ) برای زبانهای مبتنی بر دات نت مانند C# مهیا شده است که EMGU معروف ترین آنها می باشد.

 منابع فارسی:

آموزش پردازش تصویر کتب فارسی آموزش OpenCV
آموزش opencv آموزش کتابخانه opencv


کتاب آموزش OpenCV
کتاب Instant OpenCV Starter یک راهنمای عملی به منظور درک هر چه بیشتر کاربرد پردازش تصویر و بینایی ماشین در دنیای واقعی است .
در این کتاب سعی شده است دستورها و عملگر های مختلف OpenCV توسط پروژه هایی ساده ، کوتاه و واضح به همراه توضیحات کافی آموزش داده شود. همچنین نحوه نصب و آغاز با OpenCV در ویندوز و لینوکس آموزش داده شده است.
این کتاب به مبتدیان کمک کمی کند تا بکار گیری OpenCV را در فرایندها و روش های پردازش تصویر و بینایی ماشین پیاده سازی نمایند. کل این مطالب در 56 صفحه گنجانده شده است.
دانلود کتاب آموزش OpenCV با عنوان Instant OpenCV Starter pdf

 

کتابخانه Open CV از بدو حضور خود در سال 1999 به صورت جدی مورد توجه جامعه محققان و توسعه دهندگان قرار گرفته است.
پس از سال ها توسعه Open CV 2 در سال 2009 با تغییرات فراوان نسبت به ورژن یک و افزوده شدن قابلیت های فراوان در c++ معرفی گردید.
در سال 2013 یک ارتقای بسیار مهم برای OpenCV است. نسخه OpenCV 3 با تغییر ساختاری این کتابخانه با حذف بسیاری از ملزومات زاید و توسعه قابلیت ها و سرعت الگوریتم ها ، یک رشد و ارتقای اساسی به حساب می آید.

دانلود کتاب OpenCV 3 Computer Vision Application Programming Cookbook - Third Edition


از آنجایی که هدف نهایی پردازش تصویر در بیشتر پروژه های پردازش تصویر و بینایی ماشین ، پردازش تصاویر دوربین به جای پردازش تصویر آفلاین می باشد ، انطباق و هماهنگی دوربین مورد نظر با OpenCV دارای اهمیت است . این انطباق به معنی پایداری اتصال و نیز دسترسی به همه تنظیمات دوربین از طریق کتابخانه نرم افزاری می باشد.

دانلود پروژه کامل OpenCV برای کار با دوربین TheImagingSouce

 

درباره  The Imaging Source

محصولات این شرکت طیف وسیعی از دوربین های صنعتی با رابط  USB 3.0  ، USB 2.0   ، GIGE  و FireWire   و همچنین نرم افزار های پردازش تصویر را شامل می شود . نوآوری ، کیفیت برتر و بررسی و پاسخگویی دقیق نیازمندی های کاربردهای مختلف  ، ویزگی و عامل موفقیت محصولات و خدمات شرکت می باشد.